Blog

RAS SYSTÉMY PRO CHOV RYB A ENERGETICKÁ KRIZE

 

Energeticky náročná zařízení RAS vznikají po celé Evropě právě v době, kdy je kontinent zmítán nejhorší energetickou krizí ve své historii.

Ceny elektřiny v celé Evropě vyletěly na rekordní maxima, sešlo se omezení dodávek ruského plynu s výrazně chladnějším počasím v celé Evropě.

Další prudký nárůst cen energie se shodoval se zprávou, že Salmon Evolution uzavřel dohodu o pevné ceně na dodávku 100% obnovitelné energie s norskou státní hydroelektrárenskou společností Statkraft, největším výrobcem zelené energie v Evropě.

V Norsku je elektřina dlouho jednou z mála věcí, které jsou levnější než v jiných zemích, a to díky rozsáhlému přístupu země k levné vodní elektřině.

Loňský podzim a zima byly rozhodně odlišné kvůli neobvyklé kombinaci nízkých srážek, ještě nižších hladin vody v nádržích, slabého větru a rekordně vysokých cen plynu v mezinárodním měřítku.

Čerpat vodu potrubím a nádržemi na souši je energeticky náročné. Kolik energie přesně bude potřeba na kilo vyprodukovaných ryb, je stále předmětem diskuse.

 

RAS boom

Vzhledem k tomu, že přístup k licencím se stal omezujícím faktorem nabídky, Norsko ve velké míře vsadilo na rybí farmy na pevnině, aby zvýšilo produkci a zároveň ztlumilo zájem ze strany ekologické lobby. Ale není samo.

SalmonBusiness na svých stránkách uvedl už více než 109 různých společností s dalekosáhlými plány na chov lososů na souši. Plány mají být realizovány ve 21 různých zemích, včetně: Dánska, Finska, Francie, Španělska a Ruska s celkovým objemem 2,4 milionu tun, s téměř jedním milionem tun v samotném Norsku.

Kromě toho existuje mnoho zařízení pro potěr (mnoho z nich s technologií RAS), které byly postaveny v posledních letech. Tento energeticky náročný způsob produkce však přichází v době, kdy ceny elektřiny dosahují nejvyšších zaznamenaných hodnot v historii.

 

Zotavení po COVID-19

S tím, jak se hlavní světové průmyslové ekonomiky po celé Evropě začaly zotavovat z pandemie Covid-19, zařízení a obchodní aktivity zaznamenaly boom, zvýšila se poptávka po elektřině a s ní i poptávka po zemním plynu.

Nicméně velké množství plynu, které by šlo jinak do Evropy, bylo přesměrováno na asijský trh, kde podle časopisu Forbes čínská vláda požadovala, aby dodávky byly zajištěny za každou cenu k udržení výrobních linek v chodu.

Bohužel tento vývoj přichází v době, kdy Evropa nedostatečně investovala do energie v důsledku řady strategických chybných výpočtů, které se datují více než deset let zpátky, protože kontinent vsadil na důvěru ve spotový trh a spolehlivost větrné energie.

Mezitím bylo Rusko obviněno z manipulace toku plynu z východu a dále zvyšovalo ceny.

 

Mocenská krize 

Zastavily se toky ruského plynu přes spojení Mallnow na německo-polské hranici, což přispělo k 8% nárůstu cen plynu, uvádí zpráva Montel News. Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe nyní zásoby plynu v celé Evropě dosahují méně než 60 % kapacity ve srovnání se 78 % před rokem.

Plynová krize přichází v době, kdy Německo likviduje poslední ze svých 17 jaderných elektráren, což je rozhodnutí, které učinila bývalá německá kancléřka Angela Merkelová po katastrofě ve Fukušimě v roce 2011.

Mezitím ve Francii, která je tradičně nejsilnějším zastáncem jaderné energie v EU, se akcie EDF minulý týden propadly poté, co francouzský energetický gigant našel závady v jaderné elektrárně a odstavil další elektrárnu používající stejný typ reaktorů, čímž vytvořil ještě větší tlak na energetických sítích.

Tyto výzvy ještě zhoršilo „větrné sucho“. Po většinu léta a podzimu byly rychlosti větru na jedněch z nejnižších úrovní za posledních 60 let.

 

Levnější elektřina

V Norsku nyní Statnett obhajuje vybudování nové výroby elektřiny.

Bez nové výroby elektřiny Norsko ztratí svou výhodu a zaostane za zeměmi kolem nás,“ řekl výkonný viceprezident pro energetický systém a trh ve Statnettu, Gunnar Løvås, pro NRK.

V příštích letech se plánuje velký nárůst spotřeby elektřiny, mimo jiné prostřednictvím elektrifikace ropných plošin na norském šelfu v Severním moři. Navzdory současné vysoké ceně elektřiny Statnett očekává normalizaci na jaře.

Pokud ale nerozšíříme výrobu elektřiny v Norsku, z dlouhodobého hlediska ztratíme výhodu nižších cen elektřiny oproti sousedním zemím. Pak bude atraktivnější budovat nový průmysl jinde,“ řekl Løvås, který věří, že pokud má Norsko vytvářet větší hodnoty, musí se zvýšit výroba elektřiny.

 

Co to všechno znamená pro RAS? Bude zbytek Evropy schopen uzákonit změny k zajištění dlouhodobé levné dodávky elektřiny? Bude muset, pokud chce zůstat konkurenceschopná.

 

Energie je spolu s vodou a půdou jedním z hlavních zdrojů využívaných technologií recirkulačního systému akvakultury (RAS) pro pozemní akvakulturu. Podle nedávno zveřejněných průmyslových analýz je technologie RAS spojena s vysokými energetickými náklady, které představují až 40 % OPEX (provozních nákladů) pozemních zařízení RAS na lososa atlantického. Uvádí ve svém příspěvku na blogu AquaMaof.

Snížení spotřeby energie může významně ovlivnit jak udržitelnost zařízení RAS, tak i jejich další OPEX, což má dopad na cash flow a návratnost investic (ROI).

 

Proto jsme si i my pro svůj projekt vybrali právě společnost AquaMaof, která chápe zásadní potřebu snížit spotřebu energie technologie RAS a pečlivě navrhla každý prvek tak, aby společně vytvořily celkový systém a umožnily efektivní spotřebu energie.“

Podle AquaMaof dochází v následujících hlavních procesech jejich technologie k největším úsporám ve spotřebě energie.

 

Nízký přívod a odvod vody

Systém AquaMaof je extrémně efektivní v práci s vodou, uvolňuje pouze minimální množství vody, čímž snižuje přívod a odvod vody. Méně nové vody, která se dostává do a ze systému, vyžaduje méně energie k udržení stabilní teploty vody. Kromě toho také snižuje spotřebu energie související s úpravou před a po použití. Nízký příjem nové vody také znamená menší čerpání vody z externích zdrojů, čímž se spotřeba energie ještě více snižuje.

 

Efektivní cirkulace vody

Zatímco většina tradičních technologií RAS používá k pohybu a úpravě vody mechanická zařízení, technologie AquaMaof využívá přirozené fyzikální síly, jako je gravitace, což umožňuje výrazně nižší spotřebu energie.

 

Okysličení

Většina tradičních technologií RAS využívá kyslíkové kužely, které vyžadují vysokotlaké čerpání vody a jako takové i vyšší spotřebu energie. Patentovaný systém pro rozpouštění kyslíku (ODS) AquaMaof využívá přirozený tlak, který snižuje spotřebu energie, a přitom stále dosahuje vysoké účinnosti rozpouštění – až 80 mg/litr – bez použití energie pro vysoký tlak.

 

Využití biofiltrů pro vodní chlazení

S využitím rozdílu vlhkosti vzduchu uvnitř a venku lze speciálně navržené biofiltry AquaMaof použít jako chladicí věž k úpravě teploty vody s použitím menší chladicí energie.

 

Separace pevného odpadu

Většina tradičních technologií RAS používá k separaci pevného odpadu mechanické bubnové filtry. Technologie RAS společnosti AquaMaof využívá jedinečnou technologii osadníků, což je mnohem energeticky účinnější metoda. Tato metoda snižuje množství suspendovaných pevných látek (a BSK) ve vodě, čímž vyžaduje méně úpravy ozónem a UV zářením a dále snižuje spotřebu energie. Technologie RAS společnosti AquaMaof nevyžaduje vysokotlaké čištění síta – typické pro bubnové filtry – což také přispívá k energetické účinnosti.

 

Odstraňování CO2

Většina tradičních technologií RAS používá mechanická dmychadla k vhánění vzduchu do vody k odstranění CO2 – energeticky náročný proces. Technologie AquaMaof využívá nízkotlaká vzduchová dmychadla k odplynění biofiltru (neprotlačuje vzduch vodou). Při odstraňování CO2 z vody může odplyňovací proces AquaMaof dosáhnout velmi vysokých rychlostí, v některých případech 100 %, ve srovnání s 60–75 % u tradičních systémů RAS. To má za následek mnohem pomalejší cirkulaci vody, což dále snižuje spotřebu energie. Biofiltr CIFT společnosti AquaMaof vytváří velkou plochu kontaktu mezi vzduchem a vodou, čímž zvyšuje účinnost a dodává bakteriím a vodě další kyslík.

 

Přesun ryb

Technologie RAS společnosti AquaMaof využívá sběrný kanál k pohybu ryb systémem ve vodě – což je šetrná a účinná metoda – zatímco většina tradičních systémů RAS využívá energeticky náročnější řešení, jako jsou čerpací systémy. Kanál AquaMaof umožňuje částečný výlov a zároveň vyžaduje optimálně nízkou spotřebu energie.

 

AquaMaof pro nás představuje možnost udržitelného a efektivního způsobu produkce ryb s moderní a do detailu propracovanou technologií RAS od zkušeného světového leadera v oboru. Nesmírně si ceníme této spolupráce a věříme, že náš pilotní projekt v Třemešné bude úspěšným začátkem naší společné cesty.

 

 

  

Poznámka: Text je převzat a přeložen z anglického článku Salmon Business a blogového příspěvku Aqua Maof.