Blog

STRUČNĚ O VÝZNAMU OMEGA-3

Každý ví, že omega-3 mastné kyseliny neboli n-3 mastné kyseliny jsou pro nás dobré a že bychom je měli pravidelně přijímat. Nejznámější n-3 mastné kyseliny jsou kyselina α-linolenová s krátkým řetězcem (ALA, 18:3n-3) a polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (PUFA) EPA (20:5n-3) a DHA (22 :6n-3). Potraviny bohaté na ALA zahrnují ořechy – zejména vlašské ořechy – spolu s listovou zeleninou, lněným semínkem, lněným olejem, dalšími rostlinnými oleji a některými živočišnými tuky, zejména u zvířat chovaných na stravě tvořené trávou. Jednou konzumovaná ALA se může prodloužit na EPA a DHA, typické mořské n-3 mastné kyseliny, které se také nacházejí v rybách a korýších. Tyto mastné kyseliny hrají klíčovou roli v mnoha základních tělesných funkcích, včetně kardiovaskulárního zdraví, imunity, funkce mozku, a dokonce i funkce očí.

Zobrazit více

RYCHLÝ NÁHLED DO AKVAKULTURY: BUDOUCNOST UDRŽITELNÝCH MOŘSKÝCH PLODŮ

Akvakultura, způsob chovu ryb, je v poslední době rostoucím odvětvím, které se spoléhá na kultivaci vodní flóry a fauny speciálně pro lidskou spotřebu. S rychlým nárůstem populace na celém světě se podobně zvyšuje poptávka po rybách a mořských plodech, což z akvakultury činí velmi důležitý zdroj potravy. Na rozdíl od divokého rybolovu, který může vyčerpat přirozené rybí populace a poškodit ekosystémy, nabízí akvakultura udržitelný a kontrolovaný způsob produkce zdrojů vodních bílkovin.

Zobrazit více

PŘÍLEŽITOST UPROSTŘED KLIMATICKÉ KRIZE: PROČ BY SE KONVENČNÍ ZEMĚDĚLCI MĚLI ZAPOJIT DO CEA

Vzhledem k tomu, že se zemědělci na celém světě stále více zajímají o změnu klimatu, je zásadní přijmout nové postupy, které zajistí udržitelnost jejich plodin a půdy. Jedním ze způsobů, jak mohou zemědělci zvýšit odolnost produkce, je kontrolované zemědělství (CEA), které může pomoci optimalizovat jejich provoz a zmírnit dopady změny klimatu. V tomto příspěvku prozkoumáme výhody CEA a proč by konvenční farmáři měli zvážit zapojení do tohoto typu zemědělství.

Zobrazit více

PESTICIDY: JAK ŠPATNÉ JSOU PRO NÁS TYTO CHEMIKÁLIE?

Únor byl národním měsícem vzdělávání v oblasti bezpečnosti pesticidů. Využijme příležitosti podívat se na obecně hojně diskutované chemikálie v našem jídle: Co to je? Opravdu je potřebujeme? Jak špatné jsou pro lidi a životní prostředí? Jak bezpečné je přijímat je v potravě?

Zobrazit více