Podpora Taneca je pro Krnov riskantní hra

22. 12. 2016 | Bruntálský deník

Anotace článku:

Rozšíření krnovské průmyslové zóny Červený Dvůr platilo ministerstvo průmyslu. Má to háček. Ministerstvo teď může podle podnikatelského záměru rozhodovat, kdo smí v Krnově investovat a kdo ne.

Náš komentář k článku:

Společnost taneco a.s. žádá o postup, který obdrželo město Krnov dne 2.11.2016 s číslem jednacím 06389/16/Cl od agentury Czech Invest jako doporučení k řešení dalšího postupu. Společnost taneco a.s. nechce a nebude navrhovat řešení, z kterého by vyplývalo jakékoliv riziko pro město Krnov nebo společnost samotnou. Uvedená problematika bude zcela jistě předmětem jednání pracovního zastupitelstva města Krnova v měsíci lednu (30.1.2017). 

Při dodržení tohoto postupu článek hodnotíme jako článek s bombastickým názvem, ale zavádějícím obsahem. 

 

Původní článek:

Zdroj článku: http://bruntalsky.denik.cz/podnikani/podpora-taneca-je-pro-krnov-riskantni-hra-20161222.html

Firma Taneco hodlá v krnovské průmyslové zóně investovat řádově miliardu korun do farmy na chov ryby a pěstování zeleniny v laboratorních podmínkách.

Zatímco město by takového investora uvítalo s otevřenou náručí, poslední slovo má Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Rybí farma propojená se zeleninou a bylinkami doporučení ministerstva nezískala. Zjednodušeně lze říct, že průmyslová zóna je podle ministerstva průmyslu určena pouze k průmyslové výrobě, ale ryby a zelenina bohužel jsou považovány spíš za zemědělství než za průmysl.

VE HŘE JE AŽ STO MILIONŮ

„Můžeme obejít stanovisko ministerstva s tím, že výdaje s tím spojené bude financovat firma Taneco. Protože ministerstvo dalo zamítavé stanovisko, já nemůžu jen tak přejít, že nám teď hrozí vrácení dotace 50 milionů a dalších 50 milionů penále," informovala starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (ANO) zastupitelstvo, jak mimořádně vysoká částka je ve hře.

Podle místostarosty Krnova Michala Brunclíka (ČSSD) přichází v úvahu dvě varianty dalšího vývoje. Buď Taneco na základě odborných posudků dokáže, že splňuje podmínky pro průmyslovou zónu, a přesvědčí ministerstvo průmyslu, aby změnilo své původní rozhodnutí, které vzešlo z nedostatku informací.

Nebo Taneco zaplatí vyšší cenu za pozemek, aby městu Krnovu kompenzovalo odmítnutou dotaci ministerstva na přípravu průmyslové zóny.

Firma Taneco umístila svůj projekt do Krnova díky vydatným zásobám mimořádně kvalitní podzemní vody. Neexistuje moc lokalit se srovnatelnými přírodními zdroji, takže Taneco si moc vybírat nemůže. Naproti tomu městu Krnovu se nabízí snadné východisko.

Může průmyslovou zónu prodat jinému zájemci, který lépe splňuje zadání ministerstva průmyslu.

Musí ale vzít v potaz, že pro městskou společnost Krnovské vodovody a kanalizace KVaK Taneco představuje potenciálního odběratele, který může zvýšit její obrat zhruba o deset milionů korun ročně. Dnes je největším odběratelem KvaKu Kofola.

TANECO OBČANŮM I ZASTUPITELŮM

Taneco se snaží o výhodnosti svého projektu přesvědčit občany i zastupitele Krnova. „Lidé Krnovska, dva roky tým garantů ve společnosti Taneco, a.s. připravoval projekt akvaponické farmy, vhodný pro průmyslovou zónu Krnov, Červený dvůr II.

Jsem přesvědčen nejen o tom, že pracujeme na zcela novém směru v zemědělské výrobě a zpracování potravin, ale i o tom, že děláme správnou věc," napsal na web taneco.cz předseda představenstva Miroslav Škrabal a pak se vydal na jednání zastupitelstva.

„Žádám, abychom mohli prezentovat svůj záměr na zasedání zastupitelstva. Dále chceme rozhodnutí zastupitelstva, zda chce nebo nechce tento podnikatelský záměr. Za třetí chceme s městem podepsat deklaraci o spolupráci. Za čtvrté potřebujeme registraci naší žádosti o uzavření kupní smlouvy na průmyslovou zónu ve dvou variantách. A to za á za cenu dotovanou ministerstvem, a za bé za nedotovanou cenu.

Obě varianty předložíme ministerstvu průmyslu i jeho agentuře CzechInvest," srhnul Miroslav Škrabal požadavky Taneca s tím, že pokud krnovští zastupitelé odhlasují, že o tento podnikatelský záměr nemají zájem, bude investor aspoň vědět, na čem je.

KRNOV MÁ I DALŠÍ ZÁJEMCE

Zastupitel za nezávislé Krnovské patrioty Kamil Trávníček kolegy upozornil, aby ke všem uchazečům přistupovali stejně. „Každá firma, nejen Taneco, pokud má zájem o pozemky v průmyslové zóně, by měla dostat stejnou příležitost oslovit zastupitelstvo svou prezentací. Je to demokratické a předejdeme dodatečným překvapením," uvedl Trávníček.

Podle místostarosty Jana Krkošky (ANO) město eviduje ještě jednu žádost o využití průmyslové zóny od firmy, jejímž výrobním oborem jsou bazény. „Podle informací z minulého týdne jedna průmyslová zóna tady poblíž už byla ministerstvem průmyslu vyškrtnuta, přestože už tam byli investoři nasmlouvaní," doplnil Krkoška.

Konkurence v průmyslové zóně

Klesající nezaměstnanost a rostoucí ekonomika způsobily, že pro obchodní řetězce je stále těžší udržet si zaměstnance. Například Lidl a Kaufland už rozjely kampaň se sdělením, že se rozhodly svým zaměstancům výrazně připlatit, a zvyšují také nástupní mzdy.

Místostarosta Michal Brunclík (ČSSD) informoval zastupitele, že k podobně tvrdé konkurenci se chyluje i v průmyslové zóně Červený Dvůr.

„Kdyby tam přibyly další strojírenské firmy, mohlo by dojít k přetahování mozků a vykrádání kapacit. Narážím například na odborníky na svařování a na CNC stroje, protože v této oblasti už dnes není dobrá situace," vyzval Brunclík zastupitele aby dobře zvážili, jaký obor chtějí preferovat při obsazení druhé etapy průmyslové zóny.

Autor: František Kuba